Et Benleri Ne Zaman Oluşur?

Et Benleri Ne Zaman Oluşur?

Et Benleri Ne Zaman Oluşur?

                Cilt hücrelerinin, genellikle sürtünme ve baskı altında oluşturdukları yapılara et benleri denmektedir. Et beni oluşumu, orta yaşlardan itibaren, hem kadında hem de erkekte daha sık görülmeye başlar. Bunun sebebinin, yaşlanan cilt hücrelerinin savunma mekanizmalarının düşmesi olduğu düşünülmektedir.

Et beni oluşumu, orta yaşlarla birlikte artmasına rağmen, bu sadece orta yaşlılarda görülür anlamına da gelmemektedir. Toplumun her kesiminde ve her yaş grubunda da, nadir de olsa görülebilmektedir. Vücudun doğal olarak oluşturduğu bu kitlelerin en büyük nedeni vücudun doğal sürtünmesidir. Bunun anlamı, boyun, koltuk altı, genital bölge gibi yerlerde daha sık görülmesi anlamına gelmektedir. Bununla birlikte, giysilerin seçimi de et beni oluşumunu tetiklemektedir. Boyunlu kazak giyilmesi, dar giysilerin seçimi gibi etkenler de et beni üretebilmektedir. Kadınlarda daha sık görüldüğü dönemler de vardır. Örnek olarak doğum esnasında ve sonrasında hücrelerin et beni oluşumuna daha fazla sebep olduğu bilinmektedir. Bundan farklı olarak, şeker hastalarında insülin direnci, genetik olarak aileden aktarım gibi pek çok farklı sebepten dolayı da et beni oluşumu mümkündür.

Kanser yapma riski olmayan bu zararsız oluşumlar, toplumun hemen her kesiminde sıkça görülmektedir. Estetik görünümden kaynaklanan kaygılar dışında hiçbir zararının olmadığı bilinen et benleri genellikle 30’lu yaşlardan sonra çok daha sık görülmeye başlar. Basit tedavi yöntemeriyle, tercihe bağlı olarak vücuttan alınabilmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Buradasınız: Anasayfa // Ben Aldırma // Et Benleri Ne Zaman Oluşur?

Yorum

Copyright © 2009 Lazerle Ben AldırmaTedavisi. All rights reserved.
Powered by IXTERNET